Anunt de presa

10.02.2014

Anunt de presa

IASI, 10.02.2014

Fundația Culturală Artex organizează, vineri, 14 februarie 2014, la Muzeul Viei și Vinului din Hârlău, cea de-a treia ediție a evenimentului „Festivalul Viei și Vinului din Hârlău.

Printre activitățile care se vor desfașura in cadrul evenimentului menționăm: expoziție de sticle vechi, etichete; activități pentru copii; concert de chitară; proiecție film documentar.

Evenimentul are rolul de a continua activitățile de promovare a instituției muzeale desfășurate în cadrul proiectului „Muzeul Viei și Vinului din Hârlău – tradiție și continuitate”. Proiectul, a fost selectat în cadrul Programului Operaţional Regional și cofinanțat de Uniunea Europeană prin Fondul European pentru Dezvoltare Regională  2007-2013, s-a desfășurat în perioada iulie 2011 – martie 2012 și a urmărit consolidarea turismului în județul Iași și valorificarea potențialului turistic al localitații Hârlău prin aducerea în prim plan a Muzeului Viei și Vinului.

Festivalul Viei și Vinului din Hârlău își propune să apropie publicul de patrimoniul muzeal și să facă din această instituție un loc atractiv și accesibil oricui.

Accesul la eveniment este liber.

Elena VARNAV

Manager de proiect

Fundația Culturală Artex

E-mail: office@artexfoundation.org

www.artexfoundation.org

www.muzeulvieisivinului.ro

„Conţinutul acestui material nu reprezintă în mod obligatoriu poziţia oficială a Uniunii Europene sau a Guvernului României.”

anunt_de_presa.jpg